Blog Layout

LASUA piedalās projekta LIFE Fitfor REACH-2 komandā

marts 26, 2024

LIFE FitforREACH-2 — ķīmiskā riska pārvaldība un alternatīvu novērtējums

LIFE FitforREACH-2 — Ķīmisko vielu riska pārvaldība un alternatīvu novērtēšana: Instrumenti un paraugprakse, lai atbalstītu aprites principu, radītu ilgtspējīgākus produktus un izvairītos no nevēlamas aizstāšanas.


LIFE FitForREACH-2 projekts risina maz apspriesto tēmu par bīstamām ķīmiskām vielām uzņēmumu pārejā uz aprites ekonomikas principiem. Projektā uzņēmumi aizvieto bīstamās ķīmiskās vielas materiālos un procesos, novērš to pārstrādi, samazina to iedarbību un emisijas vidē.


LIFE FitforREACH-2 mērķis ir atbalstīt Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un Polijas uzņēmumus, kas savos produktos vai procesos izmanto (bīstamas) ķīmiskas vielas. Projekts atbalsta ķīmisko risku vadības sistēmu (vai atsevišķu elementu) ieviešanu uzņēmumos, samazinot bīstamo vielu lietošanu, emisiju un iedarbību.


Aktivitāšu īstenošana balstās uz izpratni par ķīmisko risku pārvaldību, kas tiek veicināta uzņēmumos, izmantojot rokasgrāmatas, dažādus šim nolūkam radītus rīkus, kā arī konkrētas un praktiskas konsultācijas. Galvenā ķīmisko vielu riska pārvaldības darba mērķa grupa un tiešie labuma guvēji ir vielu un maisījumu galalietotāji, kā arī maisījumu ražotāji. Cita starpā projekta komanda palīdz viņiem novērtēt bīstamo vielu un maisījumu alternatīvas, lai izvairītos no nožēlojamas aizstāšanas. Uzlabojot piem. iepirkumu procedūras, darbinieku aizsardzība, ķīmisko vielu lietošanas uzraudzība un komunikācija piegādes ķēdē, ķīmiskā pratība, izpratnes palielināšana par drošiem produktiem, kas satur mazāk bīstamas ķīmiskas vielas.


Sadarbojoties ar atkritumu nozares uzņēmumiem, mēs izvērtējam, kā identificēt bīstamās vielas atkritumos un kā šī informācija var mainīt to šķirošanas un apstrādes praksi, lai iegūtu tīrākus otrreizējos materiālus.


Papildus Baltijas valstīm projektā ir iesaistīti arī partneri no Polijas, kuri uzsāk izpratnes veidošanas aktivitātes savu uzņēmumu vidū. Polijas pievienošana par mērķa grupu ienes daudzus uzņēmumus, kas iepriekš nav apmācīti vai konsultēti par šo tēmu.


Turklāt projektā caur iepriekšējiem sadarbības partneriem un ar projekta asociēto organizāciju starpniecību ir iesaistītas arī citas Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis. Pēdējais, bet ne mazāk svarīgi, mēs turpinām investēt ķīmijas izpratnes veicināšanas pasākumos universitātēs un profesionālajās asociācijās.


Projekta numurs: LIFE22-ENV-EE-LIFE-FitforREACH-2/101113947

Vietne: http://fitreach.eu/
Realizācijas termiņš: no 2023. gada oktobra līdz 2027. gada septembrim
Vadošais partneris: Baltijas Vides forums


Projekta partneri

Latvija: Baltijas Vides Forums Latvija (BEF Latvija), Ekodizaina kompetences centrs, Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācija (LASUA); pilotuzņēmumi – SIA KVIST, SIA Balticfloc, SIA Kinetics Nail Systems

Igaunija: OU Hendrikson & KO, pilotuzņēmumi – Scanfil un Paldiski Tsingipada

Lietuva: Kauņas Tehnoloģiju universitātes Vides inženierijas institūts, Vides administrācijas un tehnoloģiju centrs (ECAT), pilotuzņēmumi – Elgama Electronics un Art Glacio

Polija: Łukasiewicz Rūpnieciskās ķīmijas institūts un POMInnO.


Finansētāji: Eiropas Komisijas programma LIFE, Valsts Reģionālās attīstības aģentūra,
Budžets: EUR 5 999 457,
LIFE programmas ieguldījums EUR 3 599 674;

Valsts Reģionālās attīstības aģentūra finansējums 75 210,00 EUR.

Latvijas iespēja risināt vides problēmas – atkritumu reģenerācija
25 apr., 2024
Latvijā plāno būvēt mūsdienīgu atkritumu reģenerācijas staciju, kas no 143 tūkstošiem tonnu citur neizmantojamiem atkritumiem saražos 530 gigavatstundas enerģijas. Stacija plānota Rīgas pievārtē, rūpnieciskajā teritorijā.
Latvijas ceļš tekstilizstrādājumu apsaimniekošanas sistēmas ieviešanā
12 apr., 2024
Eiropas Savienība (ES) pirms vairākiem gadiem noteica, ka tās dalībvalstīm līdz 2025.gadam jāievieš tekstilizstrādājumu dalītās vākšanas sistēma. Kamēr tikai retajā ES valstī šāda sistēma darbojas, piemēram, Francijā, mēs jau no 2019.gada sākām pētīt, kā to ieviest Latvijā. Tātad, aizgūstot vien dažus piemērus, kas pieejami pasaulē, spērām soļus, lai šo virzienu no baltas lapas apgūtu vietējā mērogā.
Latviju pirmo reizi apmeklē FEAD ( Eiropas aprites uzņēmumu federācija) vadības delegācija
27 marts, 2024
Š.g. 19. un 20. martā Latviju pirmo reizi darba vizītē apmeklēja FEAD prezidente Claudia Mesi un ģenerālsekretārs Paolo Companella. Šī vizīte iezīmēja jaunu savstarpējo kontaktu padziļināšanas ciklu un paplašināšanu starp FEAD un LASUA, kā pilntiesīgu šīs federācijas biedru.
Vairāk aktualitātes
Share by: